Ahmet Sarı – Donuk Bir Bakışın Ardında Yatanlar

Ahmet Sarı – Donuk Bir Bakışın Ardında Yatanlar

Kafamı çevirdiğimde bana uzun uzun ölü bir balık gözüyle ola­bildiğince de donuk baktığını gördüm. Uzaklara dalan bir in­sanın gözlerinde beliren masu­miyetin kırıntısı bile yoktu bakışlarında. Daha zi­yade nobran ruhunun, harekete geçmek ve bir kötülük gerçekleştirmek isteyen ruhunun gözle­rinden taşan yok edici bakışlarından izler vardı bana uzun uzun bakmalarında. Bu bakışlardan korktum.

Akşam annemin yanına gittiğimde ona durumu anlattım. Kocamın bana kindar gözlerle, beni öl­dürmek isteyen nefret dolu gözlerle baktığını, sanki o uzun uzun nefret dolu bakışlarından iki kocaman elin çıktığını ve beni boğmak istediği­ni anneme dillendirdim. Annem bunların benim kuruntum olduğunu söyledi. Evde çok vakit ge­çirdiğimden canımın sıkıldığını; bunları bu yüz­den aşırı can sıkıntısından kafamda kurduğumu söyledi. Belki de bakışların, kocamın yorgun ol­duğunu, gün boyu iki vardiyada çalışıp evin har­camaları için kendini yıpratırcasına çalışmış ol­masının yorgunluğundan kaynaklanabileceğini söyledi. Bense onun bana ne zaman nasıl bak­tığının zamanla bir anlamda dökümünü çıkar­dığımı söyledim. İnsanoğlu bunu yılların dene­yimiyle sezer. Hele yıllarca aynı yastığa baş koy­duysanız, bir anlamda karşılıklı bakışlarınızın uz­manı haline gelirsiniz. Bu seferki bakışı, bugü­ne dek birbirimize aşık olup evlendiğimizden, çocuklarımızın doğumuna dek sevinçlerimiz­den; işler yolunda gitmediği zamanlarda üzün­tümüzden kavgalarımıza, dövüşlerimize kadar görmediğim, daha doğrusu tanımadığım bir ba­kıştı. Bunu anneme söyledim. Kocamın bana ba­kışlarında eski şefkatli, beni sarıp sarmalayan, iyi günlerimizde benim için bir gölgelik; kötü gün­lerimizde bana bir dulda olan bakışını artık seze­miyorum. Her akşam belki de aynı saatlere denk gelen, evde olduğumuz, onun işten döndüğü benimse gün boyu evde ev işlerinden yoruldu­ğum ve koltuğuma dinlenmeye çekildiğim, yine el işi yaptığım sıralarda başımı kaldırıp ona bak­tığımda o donuk, anlamsız, uzun uzun bana nef­ret dolu bakışlarını görmezden gelemiyorum. Şimdilik bu bakışlara dedim ya bir anlam vere­miyorum. Bunların iyi bakışlar olmadığı kesin. Sonum ne olacak onu da bilmiyorum. Kocamın bu donuk bakışları, ben el işi yaparken bedeni­mi, başımı, hele de yüzümü ve saçlarımı yakıyor. Korkuyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>