Asım Gültekin – İbrahim Demirci İşine Bakıyor

Asım Gültekin – İbrahim Demirci İşine Bakıyor

İbrahim Demirci namı diğer İbrahim Kardeş. Başka bir ismiyle Cımbızcı Cafer. Daha da başka bir ismiyle İrfan Ekinci. Başka bir ismiyle Kavuklu.

Onun ilk yazılarını ya Yedi İklim dergisinde görmüş olmalıyım ya da Çerağ Dergisinde. Çerağ Dergisini güzel bir dergi haline getiren iki üç isimden biri idi benim için ben daha lisede iken.

Büyük, meşhur yazarları azıcık mürekkep yalamış herkesler bilir ama bazı yazarları sadece dikkatli okurlar keşfedebilir. Bunu söyleyerek İbrahim Demirci’nin okuru olmaktan dolayı kendime bir değil iki övünme payı çıkarıyor olduğumu saklamıyorum evet! O iyi okurların nitelikli yazarı fark edebilme kabiliyetini küçük görmemeli. Bugün büyük diye bilinen yazarların birçoğu dikkatli okurların beğenilerini dile getirmelerine borçludurlar biraz da büyük oluşlarını. Ben hem kendisini fark edebildiğim hem de başkalarının fark etmesine vesile olduğum için seviniyorum.

“Bir Ömer hiddeti çarpar çehrelere/ beton yapılara kul olanlara” der Osman Sarı bir şiirinde. Ben de “Bir İbrahim Demirci dikkati, titizliği” demek istiyorum. Tam bunu yazarken dizeler Osman Sarı’nın mı idi gerçekten diye emin olmak istiyorum, zira İbrahim Demirci okuru olmak biraz da böyle bir şeydir bakman gerekir. Nereye? İnternete mi? Hayır, hangi kitabında ise şiir ona bakmalı. Osman Sarı’nın Şiirler kitabını ve ararken elime Yanıklar isimli ilk kitabı geçti İbrahim Demirci’nin. 1981 Edebiyat Dergisi Yayınları.

“Zor olan/

ince yaşamaktır kardeşlerim”

dizelerini görünce dedim işte bir İbrahim Demirci dikkatinin, titizliğinin habercisi iki dize.

Yeni Şafak’taki Dil Burcu köşesinde İbrahim Kardeş ismiyle öyle kıymetli yazılar yazıyordu ki her bir yazısı ile ufkumu açıyordu.

Onun dil yazıları sadece bir dil duyarlılığı yazıları değildir. İbrahim Demirci’nin dil yazılarında “Dilimiz elden gitti”, “Türkçeyi yabancı kelimeler istila etti” gibi bildik sağ muhafazakâr yakınmaları bulamazsınız. O büyük harfin yanlış kullanımını gösterip doğru kullanımını fark ettirirken okuruna bir yandan da diri, devrimci, Allah merkezli bir kâinat tasavvurunun güzelliklerini, inceliklerini hissettirir, yaşatır. Yaralı Yazılar kitabını birçok kimseye okuttum. Okuyanlara kitabı nasıl bulduklarını sorduğumda; bir genç, “insanın kendisini daha zeki hissetmesini sağlıyor” demişti, unutamam.

Yeni Şafak’taki köşesine son verildiğinde Yeni Şafak gözümde ciddi manada değersizleşmişti. Türkiye’nin birikimi bir gazete kültür merkezli gazeteciliği bırakıyordu. Değerinin fark edilmesi için kendisine bakarken dikkat sahibi olunması gereken bir yazar idi İbrahim Demirci ve gazete yönetimi kıymetinin farkında değildi.

10 yıldır çıkarmakta olduğum dergilerde İbrahim Demirci’nin yazmasını özellikle önemsedim. Onun dikkatini o kadar önemsiyordum ki, Kitap Postası dergisini çıkarmaya başladığımda kendisinden düzenli yazmasını rica ettim. Endaze isimli köşesinde çıktığımız 20 sayı boyunca yazıları yayınlandı. Cafcaf Mizah Dergisini çıkarmaya başlarken de yazmasını istedim. 2007’den beri Cafcaf’ta düzenli olarak yazıyor. İrfan Ekinci müstearından sonra (İrfan ile ekinin aynı manaya geldiğini hatırlatayım) Cımbızcı Cafer ismiyle yazmaya başladı. Cımbızcı Cafer olarak Cafcaf ekibi içinde eleştirel, muhalif, muzip, ironik, yer yer kızgın yazılar yazdı. İtiraf ediyorum, Kitap Postası’nda da Cafcaf’ta da dergimde yazıyor oluşu ile her zaman hava attım, gurur duydum.

Rasim Özdenören’in denemelerini okumakla Lise 1’de başlayan etimoloji merakım Prof. Mustafa Kaçalin’in üniversitede hocam olması ve İbrahim Demirci’nin düzenli bir okuru olmamla kat be kat arttı. 7 yıldır ilgililerine etimoloji dersleri veriyorum. Değerli büyüğüm İbrahim Demirci ile birçok kelimeyi konuştum, kafama çözemediğim bir şey takıldığında ona sordum.

Yazılarının bol bol kitaplaştırılması gerekiyor. Kendisi bu konuyu pek takip etmiyor, dert etmiyor. O işine bakıyor…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>