Kategori: Durumsal Sayıklama

Abdulkadir Üstündağ – Ekmeğe Zam

Ali de memlekete gidecek zamanı buldu. Ekmek almak onun işidir. Onsuz bu evin kapısı Hayber’in kapısı gibi ağır geliyor, bana. İki adamlık yer bana zulüm gibi geliyor. Turna donuna girip uçan dervişlere gıpta ettim, şimdi. İskender’in ordusunda asker olmak da zor olsa gerek, o kadar sefer, bir de çarşı izni yoksa! Yok, kardeşim tüm seferler iptal, tüm askerlere çarşı izni. Benden İskender falan olmaz. Şurada 1,5 iskender olsa ne giderdi ama!

“Şiir ve kadın” ne zaman bu cümleyi duysam aklıma Slavia Platt gelir. Slavia Platt’ta ne kadındı ama yazık etti, kendisine ve çocuklarına. Çocuk demişken, çocukları cenk kitaplarından uzak tutun. Bir cenk kitabından sonra oldu, ne olduysa Ali ile bana. Ali’ye hep derdim:” 28 Şubat’ta o tokatı yemeyecektik. Tokat’ın türküleri de şiir gibidir. Hey on beşli on beşli… Bu da Tokat türküsü değilmiş. Bunu öğrenince Ali ile ben, bir hafta evden çıkamadık. Kırdılar helvadan putumuzu.

Geçenlerde İsmet Özel’in tanımına uyan iki narotnik gördüğümü sandım. Gençler konuşmaya başladı. Yanılgının yenilgiye dönüştüğü an:” İsmet Özel’in şiirleri iyi ama fikirleri saçma.” Allah kahretsin çocuklarda haklı. Münacaat şiiri ile kıza yürüyememişler, İsmet kim ki! En çok da kim olmadığımızı biliyoruz. Hepimiz Google’nın paltosundan çıktık, sonuçta.

Humeyni için devrimci diyorlar, bizim için kim bilir ne diyecekler. Ben Fidel’i tutarım, Ali Che’yi. Mesele devrimse Fidel yaptı. Che devrimi değil, devrimci görünmenin artistliğine talipti. Allah kahretsin Ali bunda da haklı. Biz artistleri severiz. Artist deyince aklıma geldi: “ Kültürel iktidar solcularda bize yer yok, kem küm xjkasnk…” diyen abilere hastayım. Adam haklı beyler deyip tekbir getiresim geliyor. Hey gidi müptezel sinek sokacak yeri iyi biliyorsun! Peki senin iktidarın ne olacak! Bunları hep Muhammed Ali’den öğrendiler. Sağ ayak üzerinde durup sol kroşe, sonuç: Nakavt! Point: En az beş yıl dokunulmazlık. Allah kahretsin onlarda haklı. Kültürel iktidar bu nerenden anlarsan orandan giren bir şey sonuçta…

Her şeyin bulunduğu ve kredi kartının geçtiği mahalle bakkalı mı olurmuş! Bir de üstüne istemsiz dünyaya gelmiş gibi davranan, yüzün her noktasından şer ve kef akan bakkalın oğlu kasada. Ali bütün bunlara her gün nasıl tahammül ediyor, anlamıyorum. Tahammül eder tabi, hep unutuyorum. Ali solun en iyi dergisinde yazmayla müjdelenen mahallemizin on kişisinden biri. Ali’yi kıskanıyor muyum ne! Yok ya! Kültürel iktidar solcularda , bizi o yüzden kabul etmiyorlar!

– Selamun Aleyküm.
– Aleyküm Selam abi.
– Soner bana, bir ekmek, bir jelibon bir de Camel Green.
– Abi parayı eksik verdin. 75 kuruş daha vereceksin.
– Neden? Yine sigaraya zam mı geldi?
– Hayır abi. Bu sefer hem ekmeğe hem de sigaraya zam geldi.
– Yok herif!
Allah kahretsin sigara ile birlikte ekmeğe zam yapanlar da haklı.
İkâme mallar sonuçta!