Ertuğrul Rast – Ortadakarışık – 3

Ertuğrul Rast – Ortadakarışık – 3

DergilerdenNot

DergilerdenNot bölümünde dergilerden çokça alıntı yapmaya çalışıyoruz, bunu özellikle yapı­yoruz, dergilerde tek bir alıntı bile yapılmadan çıkan “kitap/yazar övme” yazılarınadır inadımız. Konuklarımız: B Planı ve Sompla Ka.

B Planı Sayı:3

B Planı’nın 3. sayısı Salim Nacar’ın “Sirkülasyon Bulutları” adlı uzun şiiriyle açılıyor. Nacar, uzun şiirde ısrar ettiğini her daim gösteren bir şair, ilk kitabı “Aralık”ta da bunu görebiliyoruz. Şiir­de birçok etkili dize var, örnek verirsek: “alnımız­da tartılabilir bir tanrı olabilmeli biraz / sonra taşlarız nasıl olsa, bu bizim kalbimizin devamlı­lığıdır.” ve “evcil hayvanlara lakap takmayınız! – / çünkü biraz daha anlaşılmaktır her ad”. Nacar’ın bir diğer özelliği de dergiciliği, “Başkalarının Hayatı”ndan sonra çıkardığı “B Planı” da ilgiyi hak ediyor. Sayfayı çeviriyoruz ve Murat Çelik’in sıkı bir şiiriyle karşılaşıyoruz. “Dağı İnmek” için “postmodern halk şiiri” diyebiliriz rahatlıkla. Şi­irde “fiil i yet, sigaret, orucumacuma, tilkişi” gibi şık kelime oyunları var. Çelik’i dikkatle izleyen­ler şairin bugünlerde 2 farklı dosya üzerinde ça­lıştığını rahatlıkla görecektir. Birincisi “postmo­dern halk şiirleri” diyebileceğimiz dosyası, ikin­cisi ise “deneysel düzyazı şiirler”den oluşan dos­ya. Çelik, iki dosyada da yeni bir dil arayışında ısrarlı. Rıfat Eroğlu, “abdi ibrahim”e yazdığı şiirini şöyle bitiriyor: “hastane önünde incir ağacının / bile muadili var”. Salim Nacar’ın “sanatta tan­rı fikrinin kısa tarihi” alt başlıklı metninde geçen “(Octavia) Paz’a göre şiirin kısalması tanrının ve dolayısıyla kahramanın şiirden çıkarılması sebe­biyledir.” fikrine bakalım. “Klasik epik şiir”in öldü­ğü birçok kuramcı tarafından iddia ediliyor, işin bir de “modern epik şiir” kısmı var, konuyla ilgi­li olarak Franco Moretti’nin Agora Kitaplığı’ndan çıkan “Modern Epik” kitabını ilgililere önerelim. Gökdemir İhsan’la yapılan söyleşiyi keyifle oku­duk, sorular iyi hazırlanmış ve İhsan da samimi cevaplar vermiş, bu söyleşiyle beraber önemli bir konu gündeme geliyor: “din ve sanat ilişkisi”. Açıkçası bu konunun önümüzdeki süreçte tartı­şılmasını istiyoruz edebiyat dergilerinde… Çe­viri konusunda da ciddi işler yapan isimlere sa­hip B Planı: K. Özkan Dağ ve Mustafa Burak Se­zer. Kendilerini tebrik ediyoruz, bu önemli çalış­malarından dolayı.

Sompla Ka Sayı:1

Sompla Ka, Murat Çelik yönetiminde “düzce’nin ilk, tek ve son şiirşeysi” alt başlığıyla ilk sayısın­da, modern şiiri takip eden içeriğiyle hayatımız­daki yerini aldı. Duyanlar duymayanlara duyur­sun ki uzun ömürlü olsun Sompla Ka, sonpla­ka değil. İlk sayıdaki isimler şöyle: Ergun Tav­lan, Ali Uyarol, Murat Çelik, Ümit Erdem, Eyüp Tosun, Ertuğrul Rast, Salim Nacar, karacamurat, Muhammet Özmen, Mesut Zamburkan, Meh­met Can Akdağ ve Emre Gürkan Kanmaz. AliUyarol’un yazısı sıkı eleştiriler getiriyor günü­müz şiir ortamına, şiirine dair. “İroni” başlıklı kıs­mı aynen burada alıntılamak istiyoruz, önemi­ne binaen: “Günümüz şiiri, evet şiir günümüz ol­muş, dizeden kelimeye, kelimeden harfe daya­na dayana dizini kırıp dizeye tekrar geri dönmüş gibi görünmektedir. Çoklu şiir ortamlarının var­lığı elbette daha iyi olurdu. Ama artık bazı ortak duyum alanları, etkilenme endişesizlikleri, her­kesin sırtını sürdüğü, sürmek zorunda hissettiği bazı kavramlar var. Bu kavramlardan en çok sü­ründürülen de kuşkusuz ironidir. İroni, mizahla dirsek temasını koruyamamış, adeta iç içe geç­miş gibi görünmektedir; temelinde yer alan acı sarsılmış ve zayıflamıştır. Bu tutum şiirde komi­ğe düşen ifadelere rastlamamıza ve şiirin, gün­deliğin/güncelin hafif, bayağı repliklerine sığın­masına neden olmuştur. Üstelik yazılanların bi­linçli bir yapay – klişeyle sunulması da normal olarak algılanmaktadır. ( Kitch gelmesin akla.) İroni metnini hazır’dan, yapılmış olan’dan kota­ran şair, alt yapı sorunuyla karşı karşıyadır. Şair hissetmez, okuyucu hissetmez, yazılanlar peka­la şiirdir. Ama yazılanlar ironi değildir. (İroni için faydalı olabilirler: Soren Kierkegaard, Richard Rorty, Oğuz Atay)”

KitapŞiir

KitapŞiir bölümünde özellikle yeni çıkan şiir ki­taplarına yer veriyoruz. Bu sayıda konuklarımız: Rahmetli şair Muzaffer Tayyip Uslu ve Hayriye Ünal … Uslu’yu saygıyla anıyoruz, Ünal 5. şiir ki­tabıyla yola devam diyor, kendisine başarılar di­liyoruz. İyi (ki) dizeler var:

Şimdilik – Muzaffer Tayyip Uslu – YKY

“Çiçekçi kız / Sen sattığın çiçeklerden / Daha gü­zelsin / İnan bu sözüme”

“Denizle deniz olduğum saatler vardır”

“Oh, ne güzel erik ağacı / Anlatmak için derdini / Muhtaç değilsin kelimelerin yardımına / Biz za­vallı / Zavallı insanlar gibi”

“Ulan pencere / Sen ne utanmaz şeysin / Karşı evde oturan / Sarışın kızdan bana ne”

Şimdi Aşk Ebediyyen Değişir – Hayriye Ünal – Pan Yayıncılık

“hiçbir şey sonsuza kadar sürmesin – rica ede­rim”

“sense ömrünce her yerde / beni ikiye bölmen­den tanınabilirsin / beni küçültür mü senin ar­zunu ifşa edişin”

“çarşı boydan boya, pazarları din bir şemsiye / gibi açılır / odam hava almazdı”

“nil timsahı diye bir hayvan yok üzgünüm bebe­ğim / Nijerya diye bir ülke var, çeyrek finale kal­mıştı güzel günlerdi / bir isimdi İbrahim”

“erkektir bir İbrahim / su büyük bir denizdir bu hikayede”

“her balığın bir tanrısı var – biri çekecektir ağ­dan”

“duruyorum işte karşında yüzüne bakarak, bir yüze bakmanın / ayıbını göğüsleyerek”

ZihinEsmesi

1-erkekler ağlamaz değil, bankalar kaybetmez.

2-adamın iphone 5’i vardı. adam komşusunun adını bilmiyordu.

3-çağrı merkezleri insana kendini bazen çok özel zannettiriyor, burası önemli: “zannettiriyor.”

4-facebook’ta bir ileti gördüm: “cuma namazın­dayım.” dedim: “emin misin?”

5-geçim derdi yaşayan, hali vakti yerinde olma­yan insanların çeşitli başvurular için ihtiyaç duy­duğu ve muhtarlıktan alınan “fakirlik belgesi”nin “parayla satılması”: muhteşem bir gündü.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>