Fatih Turanalp – Yüreyen Adam

Fatih Turanalp – Yüreyen Adam

Adam yürüyordu. Elleri ceplerinde, sokakları bir bir arşınlıyor, hiçbir şeye aldırmadan, durmadan yoluna devam ediyordu. Yolunun üzerine pek çok şey çıkıyordu adamın. Kediler, otomobiller, evler, insanlar… İnsanların birbiriyle pek ilgisi olmuyordu genelde. Ama kimi zaman kavga ediyorlardı mesela. Ya da birbirine girmiş iki otomobil ve etrafında meraklı bir insan kalabalığı oluyordu. Adam hiç istifini bozmuyordu. Ellerini ceplerinden çıkarmıyor, dönüp o tarafa bile bakmıyor, yürüyor, yürüyordu.

Bazen bir otomobil, onun yüzünden durmak zorunda kalıyordu. İçindeki şoför ellerini camdan dışarı çıkarıyor ve ona doğru bağırıyordu. Ama adamın bu sözlerle alakası yoktu. Yürümeye devam ediyordu. Bunu gören şoför, daha fazla sinirleniyor ve gürültülü bir şekilde oradan çekip gidiyordu.

Adamın dudakları, kimsenin anlamadığı bir dilde sözler fısıldıyor gibiydi. Onun bu halini fark edenler, onun bir deli olduğuna hükmediyorlardı. Oysa o sözlerin kendince çok büyük anlamları vardı belki ve bunu kimse anlamıyordu. Bunun böyle olduğunu düşündüğünden midir bilinmez, adam o sözlere belki de onların anlaşılabileceği bir yer arıyordu.

Geceleri kimseciklerin olmadığı sokaklarda adamın ayak sesleri yankılanıyordu. Sessizliğin büyüyen uğultusuna, rüzgarın insanın içini titreten nefesine rağmen adam adımlarına ara verecek gibi değildi. Tekinsiz sokaklardan korkusuzca geçiyor, sabahın ilk ışıklarına kadar masum bir çocuk gibi uyuyan evlerin arasından sessizce kıvrılıyordu.

Günler, geceler geçiyordu. Adam ne yiyor, ne içiyor kimse bilmiyordu. Ne zaman uyuyor, ne zaman uyanıyor kimse görmüyordu. Kimsenin aslında adamı önemsediği filan yoktu. Bu yüzden adamın nereye gittiğiyle kimse ilgilenmiyordu. Olur ya, bir gün birisi adamın karşısına çıkıp ona nereye gittiğini soracak olursa belki durur ve bunu söylerdi. Ama bugüne kadar kimse ona bunu sormamıştı. O da o gün bugündür yürüyor, hep yürüyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>