M. Sami Aldur – Vareste

M. Sami Aldur – Vareste

Sokaklarında eskicilerin adımladığı şehirler artık hayli gerideler.

Firavun’un Musa’nın Allah’ını aradığı kuleleri andıran devler mesken tuttu şehrimizi, üzerimize düştü gölgeleri, üşüdük ve ürperdik.

Arada bir durup soruyoruz her birimiz.

Elinde James Bond çanta, aklında sayısız soru, kuşlara yem atmak için meydana inerken çarpıştığımız ne bir bakış, ne bir kelam, ardına bile bakmadan telaşla çekip giden adam biz miyiz? Köprü altlarında yatan adamlar, kirli yataklardan kalkan kadınlar, birbirinin boğazına çökenler bizim mi?

İlkin makinelerini saldılar üstümüze, sonra her bir insan sanki makine. Çiçekler saksıda, kuşlar kafeste ve hüzünler şehrimizde eğreti duruyor şimdi. İnsan nefesleri azalıyorken etrafımızda kornalara karışıyor dişli çarkların dehşetengiz sesleri.

Dünyanın diğer ucuna hiç bu kadar yakın olmadık ve en yakınımızdakine hiç bu kadar uzak belki. Bir telefon kadar yakın olduklarımıza bir ömür kadar uzaktayız bil ki.

Ağaç doğallığında soylu bir geçmişin patikalarından soğuk metal serüvenlere savruluyoruz asfalt dönemeçlerde. Balkonlar camla çevrili, pencerelerde panjur yalnızlıkları.

Çocuk bakışlarla seyrederken âlemi ‘biz bu değildik, bize bir şey oluyor’ diyen büyüklere mahsus bir evham sanırdık o sözleri. Zaman aktı, yıkıldı köprüler, biz büyüdük ve bin evham saplandı gönüllerimize şimdi.

Çıkmaz sokaklara saptı yolumuz, vakit varken çıkmalıydık saplantının sokaklarından.

Oysa vakit var. Vakit var ki söz var dilimizde. Var ki vakit, buluştuk burada işte!

Bir mevsim değsin bünyemize, şehrimize ılık bir rüzgâr essin.

Sussun motor, dursun dişliler, çarklar.

Sandallar uğrasın mavilere, kürekler aheste çekilsin. Bugün duracaksa madem dursun burada.

Düne gidelim biz, dün gelsin bize.

Bir kıyam bulalım, şehrimiz olsun o kıyam, sevgiyle karalım harcını, yeniden bulalım kendimizi.

Dokunmasın tenimize karaltılar.

Aşklarla avunsun gönlümüz, acılardan ve ahlardan vareste.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>