Mahalle Mektebi – Nuri Pakdil ile İbrahim Demirci Üzerine…

Mahalle Mektebi – Nuri Pakdil ile İbrahim Demirci Üzerine…

 

Nuri Abiyi, Nuri Pakdil’i Ankara’da, evinde ziyaret ettik, İbrahim Demirci ile ilgili bir özel sayı hazırladığımızdan söz ettik. Söylemek istediği şeyler varsa memnuniyetle not edebileceğimizi belirttik. Lütfetti, söylediklerini kaydetmeye çalıştık. Umarız olmuştur.

“El kaldırdığınızda söyleyecek sözünüz vardır ya da bir itirazınız. İki kolunuzu birden kaldırdığınızda kalabalıklara da söyleyecek sözünüz vardır. Edebiyat dergisi böyle çıkmaya başladı: Meydana çıktık, iki kolumuzu birden kaldırdık: Durun kalabalıklar! Size söyleyeceklerimiz var. Baş kaldırdık: Duruma itirazımız var!

İbrahim Demirci’yi Üniversite öğrencisiyken gördüm ilk kez. 1974 yılının bahar günlerinden biriydi galiba. Edebiyat’ın yönetimevine Erzurum’dan, Mustafa Sarıçiçek’in selâmıyla gelmişti. Erzurum’da, Mustafa Sarıçiçek’in öncülüğünde canlı, devingen, katılımcı bir Edebiyat okur grubu vardı. Edebiyat dergisi okurundan dayanışma, atılım, katılım beklerdi, beklerdik. Erzurum’daki arkadaşlardan bir bölümü zamanla Edebiyat’ın yazarları arasına katıldı: Cemil Çiftçi, İbrahim Demirci, Ali Göçer, İbrahim Gafarlı, İlhami Çiçek, Fuat Altınsoy. İbrahim Demirci Mustafa Sarıçiçek’in sevgili arkadaşıydı, bizim de arkadaşımız, kardeşimiz oldu. 1975 yılı başından itibaren bize şiirlerini göndermeye başladı. Şiirlerden biri öne çıktı: “Bacalardan yükselen / Emeğin buğusuydu”. Edebiyat’ta yayımlanışı: Mart 1975. Başlangıç selâmla: Emeğe selâm, emeğe saygı. İbrahim Demirci zamanla Selim Yavuz oldu. Başka şiirler, denemeler, zamanla çeviriler geldi, Edebiyat’ta yayınlandı. O Ankara dışında oldu hep: Öğrenciyken Erzurum’daydı, sonra öğretmen oldu; Kırıkhan’da, Amasya’da, Ilgın’da, Konya’da bulundu. Yolu yılda birkaç kez Ankara’ya düşerdi, görüşürdük. Şimdi artık Ankara’da oturuyor, daha sık görüşüyoruz, hemen her gün telefonlaşırız. Eksik olmasın, bir gün yeni kitaplar almak gerektiğinde bu yükü ona yüklerim, o da seve seve alır getirir kitapları. Türkiye’nin insan fotoğraflarını çok iyi okuyan bir arkadaşımdır. Arkadaşlarımızı selâmla karşılar, kucaklarız, selâmla uğurlar, duayla göndeririz. “İnce yaşamaktır” bu.

“Marş yürürken bestelenir”.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>