Mustafa Çiftçi – Bozkırda Balık

Mustafa Çiftçi – Bozkırda Balık

Hacı Abi anam balığı çok severdi.

Babam rahmetli bir gün balık almış. Anam da yapmış. Oturmuş bir güzel yemişler. Sonra anam dayanamamış balığın kılçıklarını koymuş ekmeğin arasına bir de limon sıkmış yemiş. Babam diyor ki Hayriye ne yapıyon, diyecek oldum, baktım ki iştahlı, ellemedim yedi. O yedi ben seyrettim.

Anam balık yerken ben de seyrederdim. Hem yer hem de derdi ki “Gurban olduğum Allah herkese ver!”

Anama göre herkes balık severdi ya o sebepten balık alamayanlara dua ederdi…

Amma bizim buralara balık gelmez ki. Yani gelir de ayda yılda bir… İstanbul’da Trabzon’da balık çok olacak da, millet yeyip doyacak da sonra buraya gelecek. Gelen balık da hamsidir, başkası gelmez. Hamsi gelince sebzeci Nazif hemen ayırırdı “Götür Hayriye anam yesin bana da bir kız bulsun da yuva kuralım.”

Hacı Abi, Nazif’in balıklar işe yaradı. Anam bir kız bulmuş; “Nazifime yarar, garip yiğit avradı olur bu kız” dedi. Dedim ki ana garip yiğit avradı neymiş? “Varlıkta da yoklukta da Nazif’in gölgesinden çıkmaz, evine, erine sahip çıkar” dedi. Evlendi Nazif o kızla. Allah bozmasın düzeni iyi.

Şimdi Nazif balık göndermez mi anama?

Diyom ki oğlum Nazif hamsilerin hatırına yuva sahibi oldun…

Nazif’in ağzı kulaklarında “Bütün dükkan Hayriye anama gurban olsun.”

Amma bizim buranın avratları, kızları da balık yapmayı bilmez ki Hacı Abi. Yalan yanlış temizle balığı, sonra una bula, at tavaya cızırdasın, aha sana balık. Amma ben askerliği İstanbul’da yaptım. Balığın her çeşidini bellemişim. Buğulaması olur, ızgarası olur, daha neler…

Çocuklar televizyonda balık çıksa “Ebe bak balık” diye gösterirlerdi. Anam o zaman balıklara bakar bakar sonra derdi ki acep bunları da unlayıp tavada mı pişirirler?

Anlatırdım, “Ana balık dedin mi bil ki her bir çeşidi olur, her biri de ayrı yapılır, sen bakma buraya balık gelmez, gelse de buranın pasaklı kızları avratları yapabilemez.”

Ben kızlara, avratlara kızdıkça anamın hoşuna giderdi. “De aslanım ağzın bal yesin, bu pasaklı avratlar ne balık bilir ne başka şey.”

Bir gün benim kız geldi dedi ki baba ebem kediyle konuşuyo.

Hacı Abi, hem  kediye  balığın  kafasını,  kılçığını veriyormuş, bir de diyor muş ki bak bu balıklar teee İstanbul’dan geliyo, kıymetini bil, öyle sağda solda gezip de enik peydahlama başımıza, ye balığını otur güzelce… Düşün Hacı Abi şu söylenecek laf mı? Kızımdan utandım. Kediye verdiği balık artığının bile kıymetini bil

diyomuş anam…

Hacı Abi üç sene evvel İstanbul’a Hayrettin Abimin yanına gittik. Anam denizi ilk defa orda gördü. Benim gözüm anamda, merak ediyom Hacı Abi anam acep ne diyecek denize?

Epeyce denizi seyretti. Hem seyretti hem konuştu “Bu kadar suyu buraya nasıl biriktirdin hey gurban olduğum Allah?”

Sonra vapura bindik. Vapurda kıpır kıpır dua okudu.

-Aman yavrum Halil batar matarsa bunca yüküynen bu şey, sen, beni buralarda koma he mi?

-İyi de ana batarsa hep beraber gideriz, kim öle kim kala…

-Doğru ya Halil eh hakkını helal et o zaman.

Vapurda o kadar milletin içinde kucaklaşıp, helalleşip oturduk bir yere. Bıraksalar gülecem ya anam iyice korkmuş sesimi çıkarmıyom. Oturduğumuz yerden denize uzun uzun baktı.

-Halil bu kadar suyun altında epeyce balık vardır he mi?

-Vardır ya.

-O kadar balık yüzer de hiç biri birbirine çarpmaz mı?

Valla diyecek laf bulamadım

Hacı Abi.

Neyse her yerini gezdirdim İstanbul’un…

Balık ekmek aldım.

Sonra bir hafta abimde kaldık. Bir hafta boyunca her gün başka çeşit balık aldık anama. Anam balıkların yapılışını mutfakta yengemin yanında durup seyretmiş. Yengem diyo ki balık yapılıncaya kadar yanımdan ayrılmadı, balıkları inceledi, gözlerine, kuyruklarına baktı, çocuk gibi uğraştı balıklarla…

Neyse Hacı Abi lafı uzun etmeyelim. Dedim ya anam rahmetli balığı çok severdi. Nazif ile konuşurken bazen laf açılıyor “Şimdi sağ olaydı, tam hamsi mevsimiydi” diyoruz.

Amma şu yalan dünyada anamın balık nasibi bu kadarmış demek ki…

Hacı Abi bu akşam Nazif gelecek sen de yengemi al gel. Balık yapacaz. Bu sefer ben yapacam.

İstanbul usulü olacak… Balığımızı yer sonra bir de Fatiha okuruz anama, olmaz mı Hacı Abi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>