Pakize Erbay – Bir Dağ Elveda

Pakize Erbay – Bir Dağ Elveda

Kalbimize uzak olan için gözyaşı dökerken biz, avuçlarımıza dökülen narın taneleri kadar masal keser dört bir yan… Ses vermez olur sesimiz. Bir dağ olduğumuzu fark ederiz. Ve bir gün içimizde bulutlardan başka resim kalmadığını kabulleniriz.

Bir rüyadır devşirdiklerimiz. Bir dağdır bizim sandığımız kalbimiz. Ve har zannettiğimiz “elveda”nın içinde saklıdır bizde kalan son nar tanemiz, kaderimiz.

Ayrılıkla başlar kavuşma. Ses sükûtla ses verir sesimize. Düğümler çözülür yüreğimizde. Düğümler çözülünce, suya bir yolculuk başlar sessizce. Su… İçi hayatla dolan kelime. Su… Bir kandil aydınlığında yitik nar tanesi. Su… Bende çoktandır diri olmayan kelime!
“Vakit dar” dedi düşlerin içinden bir nidâ. Vakit dar. Yumdum gözlerimi suya. Mevsimlerce benim sandığım kalbin kalbine girmek için bekledim. Ne bildiğim yollar çıktı kalbime, ne kalbim çıktı “nar” demeye! Har olmayı öğrendim! Suların üzerinde büyüyen gölgemle eğlendim. Aniden bastıran kırkikindi yağmurlarına tebessümümü sindirdim.

Gölgem büyüdü gitgide. Ben küçüldüm! Bir dağ kadar uzak kaldım kendime. Bir veda kadar ayrı düştüm suya. Bir elveda kadar har kesildim nara! Nar taneleri gibi döküldüm içimdeki boşluklara.

Bir çocuk hüznü taşıyan yağmurlu ikindilerin sularında tükendi yolum. “Öncesizliğin yolu sudan geçebilirmiş ancak” öğrendim!.. Bunu öğrendiğimde suda büyüyen gölgemle büyüdüğümü fark ettim! Büyümek öğrenmekti kiminde. Büyümek tebessüm etmekti. Büyümek har kesilmekti!..
Kim ateşte yanmadan durabilirdi? Kim suda kirli kalabilirdi? Ne ateş yaktı beni, ne de su temizledi.

İki kapı arasındaki bekleyiştesiniz, geçti zannedersiniz. Geçmez! Değişir anlamı bir dağ oluşun. Ve masalları nar; düşleri har bir dağa veda edersiniz. Bir dağ kadar veda edersiniz. Bir dağ kadar “elveda” dersiniz!..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>